Český černopesíkatý

   D: Schwarzgrannen                                                             E: Czech frosty (USA)

Měsíční přírůstky

ilustrační fotografie

měsíc

hmotnost (g)

14805_710422792325063_719534592_n.jpg

první (1.)

400

druhý (2.)

800

třetí (3.)

1200

čtvrtý (4.)

1600

pátý (5.)

2100

šestý (6.)

2500

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plodnost

Průměrná plodnost u Ččp se uvádí v rozmezí 4-6 ks stejně jako u většiny malých plemen.

V našem chovu u samic v ideálním produktivním věku dosahujeme plodnosti 5-7 mláďat. Stejně jako vše v chovu i tento parametr lze významně ovlivnit pozitivní selekcí a případně technikou připouštění. Přátelé z USA vykazují od počátku výrazně vyšší plodnost než je tomu v Evropě. Proto jsme se na ně obrátili a sdělili, že připouští v ten samý den ve dvou vlnách (po první sadě skoků opakují krytí po uplynutí pár hodin, tzv. přeoplození. Čím víc skoků, tím se zvyšuje možná plodnost). Díky tomu dosahují plodnosti 7,3 mláděte Ččp při prvních dvaceti vrzích...

Pokud jde o délku gravidity (březosti), v knihách pro králíky uváděnou délkou jednoho měsíce (+- 30dní) se setkávám v chovu minimálně.Většina samic nám rodí po 32-34 dnech. Obecně čím více mladých, tím kratší délka březosti. Čím méně mláďat, tím déle. Což navíc nese i riziko problematičtějšího porodu (plody jsou větší).

Doporučená minimální velikost kotců

JEDNOTLIVCI (chovní samci, odstavená mláďata jednotlivě a výstaní králíci)

  •  70 x 70 x 50 (d x š x v) cm

ODCHOV (chovné samice v produktivní době - porod, odchov mláďat do odstavu)

  •  100 x 70 x 50 (d x š x v) cm

Tabulka uvádí pouze doporučené měsíční přírůstky. Reálné se mohou lišit mezi chovy i jednotlivými kusy. Není nerálný i kus ve 4. měsíci přes 2200 gr.

Hmotnostní zařazení (pozice č. 1 – 10 bodů)

2,00 - 2,24 kg

2,25 - 2,49 kg

2,50 - 3,25kg

8 bodů

9 bodů

10 bodů

 

p7130105.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patří mezi malá plemena s normální srstí a ideální hmotností v rozmezí dva a půl až tři kila dvacetpět deka. Výstavně nejúspěšnější hmotnost máme vysledovanou v rozmezí asi 2,7 - 2,9kg (tedy v prvním roce). Hmotnost některých chovných samic v dalších letech může přesáhnout i uvedenou horní hranici. Extrémem byla samice s hmotností 5,5kg ve věku tří let. Takoví jedinci se do chovu dále nehodí (tuto vlastnost silně předávala, její potomci měli v šesti měsících problém s horní povolenou hranicí 3,25kg).

Výstavní příprava - kondice, péče a zdraví (poz. č. 7 – 5 bodů)

Králík ideálně připravený na výstavu je králík zvyklý na manipulaci. Má ostříhané drápy tak, aby byly v zákrytu srsti a bylo sníženo riziko poranění posuzovatele. Jsou vyčištěny pohlavní koutky a králík není nijak znečištěn. Samozřejmě výstavní králík by neměl trpět žádnou přenosnou chorobou (dnes se často setkáme s kožními parazity - dravčíkovitost opticky se jeví jako lupy, nejčastěji se vyskytuje v zátylku, na líci či čumáku, dále svrab v uších - strupy, ale nejhorším přenosným onecněním na výstavě je rýma, jejíž léčení je velmi složité, nákladné a většinou neúspěšné. Proti moru a MXT by měli být vakcinováni).
Není v línání (králíka to vysiluje, tedy tímto může mít srážky bodů za tvar - vyhublejší, typ - "rozbije" se hlava, srst, barvu - výměnou vznikají rezavé a mapovité fleky, u Ččp i za podsadu - podrůsty nové srsti jsou včetně černých pesíků, které opticky zhoršují kvalitu podsadové barvy a může dojít k dojmu že je až mírně zašedlá).
Právě línání je nejčastější důvod pro i výrazné výkyvy v hodnocení stejného jedince na výstavách. Velmi dobrý králík v kondici má vše v pořádku a obdrží např. 95,0b. Králík v línání obdrží například takovéto srážky - 1/2b. za línání v srsti, když bude zrovna línat hlava tak poškodí dojem z typu tak také srazíme půl bodík, v línání je tudíž barva, tak i zde to není ideální a půl až bodík jsou pryč a u Ččp když jsou zrovna podrůsty jde dolů i za podsadu. Tedy stejný králík v kondici hodnocený 95,0b může v línání být i o několik plných bodů hůře hodnocen, ne-li přímo neklasifikován (verdikt nepřipraven na výstavu).
A to nakonec se hodnotí i v pozici Péče a zdraví, ale v této pozici se prakticky uděluje u správně připraveného králíka na výstavě vždy plný počet (5) bodů. V případě zanedbání přípravy ze strany chovatele se následně strhává po půl bodu za každý nedostatek a to až do takové míry že může dojít k celkovému hodnocení Neklasifikován z důvodu nedostatečné přípravy na výstavu. Mezi takové nedostatky patří například neošetřené (nezastřižené) drápy
, nevyčištěné pohlavní koutky, zbytky tetovací barvy v uších, apod...