Péče

činností okolo chovu králíků je mnoho, které je třeba zajišťovat, aby byl chov úspěšný. Pojďme si postupně povědět některé z nich v posloupnosti tak, jak jsou nejčastěji prováděny...

Denně

- napájení a krmení

Týdně/ měsíčně

- čištění ubytování. závisí na sysému podestýlání. pokud máme králíka jako mazlíčka je nejspíš ustájen na kočkolitu a tudíž je čištění častější, spíš minimálně jednou za týden. Pokud máme ustájení v králíkárnách, pak na sláme se čistí jednou za týden, dva,... měsíc podle toho jakou výši podestýlky praktikujeme. Výhody a nevýhody mají oba systémy. Vyšší podestýlky praktikuje většina chovatelů přes zimu i z pohodlnosti. Nejméně často je nutno čistit roštové systémy, samozřejmě dle velikosti odpadových prostor.

Měsíčně/ pololetně

- péče o drápy a pohlaví, kontrola zubů

pololetně/ ročně

-očkování (třeba proti MXT je lepší preventivně očkovat i 2x ročně)

ročně

- zajištění kvalitního krmení a jeho uskladnění (ideálně mimo dosah slunečních paprsků, přesychání sena jej totiž následně dostává v živiných hodnotách na úroveň slámy - tedy nic víc než jen vláknina) : seno od května do srpna, sláma po žních (červenec, srpen)

- DDD = dezinfekce, dezinsekce, deratizace

průběžně

- údržba chovatelského zařízení (ideální k tomuto zimní odbobí, kdy je v chovu nejméně zvířat - pouze chovná, negativum - horší klimatické podmínky)