Příprava na výstavu

Než se s králíkem rozhodneme zúčastnit výstavy, je třeba vědět několik málo věcí,...

1) králík pro účast na výstavách MUSÍ být jedinec s PP, tedy tetovaný a s rodokmenem ČSCH

2) úspěšné účasti na výstavě lze jít výrazně naproti, neboť přímo na oceňovacím lístku je pozice PÉČE A ZDRAVÍ, k ní pár řádek...

 

Výstavní příprava - kondice, péče a zdraví (poz. č. 7 – 5 bodů)
  1. Králík ideálně připravený na výstavu je králík zvyklý na manipulaci.
  2. ostříhané drápy tak, aby byly v zákrytu srsti a bylo sníženo riziko poranění posuzovatele (tedy i drápky, které jsou v zákrytu ideálně zastřihneme tak, aby nebyly ostré.). Pokud má králík drápy tmavší, podíváme se na ně zespodu, odtud je lépe vidět prokrvená část drápu, kteou nesmíme zasáhnout. Ideální je zkracovat dráp těsně před tuto část. 
  3. Jsou vyčištěny pohlavní koutky a králík není nijak znečištěn. Celkovou čistotu zajistíme pouze pravidelnou údržbou kotce či ubykace, kde tráví králík většinu času. K čištění pohlavních koutků se mi maximálně osvědčili vlhčené dětské ubrousky.
  4. Samozřejmě výstavní králík by neměl trpět žádnou přenosnou chorobou (dnes se často setkáme s kožními parazity - dravčíkovitost, opticky se jeví jako lupy, nejčastěji se vyskytuje v zátylku, na líci či čumáku, dále svrab v uších - strupy, ale nejhorším přenosným onecněním na výstavě je rýma, jejíž léčení je velmi složité, nákladné a většinou neúspěšné. Proto je nejlépe králíka s příznaky rýmy - výtok z nosu, frkání, mokré přední packy kolem pátého drápu - urychleně odstranit. Proti moru a MXT by měli být vakcinováni).V chovu doporučuji pravidelné užívání IVOMECU (či jiné látky na bázi účinné látky Ivermectinum - např. Noromac, Ivomac, atd.). Touo látkou provádíme pravidelné odčervení, čímž se zbavujeme také vnějších parazitoz (dravčík).
  5. Není v línání (králíka to vysiluje, tedy tímto může mít srážky bodů za tvar - vyhublejší, typ - "rozbije" se hlava, srst, barvu - výměnou vznikají rezavé a mapovité fleky, a nejen u Ččp i za podsadu - podrůsty nové srsti jsou včetně černých pesíků, které opticky zhoršují kvalitu podsadové barvy a může dojít k dojmu že je až mírně zašedlá).

Právě línání je nejčastější důvod pro i výrazné výkyvy v hodnocení stejného jedince na výstavách. Velmi dobrý králík v kondici má vše v pořádku a obdrží např. 95,0b. Králík v línání obdrží například takovéto srážky - 1/2b. za línání v pozici č. 4 - srst, když bude zrovna línat hlava tak poškodí dojem z typu (poz. č. 3) tak také srazíme půl bodík, v línání je tudíž barva (poz. č. 5) , tak i zde to není ideální a půl až bodík jsou pryč a u Ččp když jsou zrovna podrůsty jde dolů i za podsadu (poz. č. 6). Tedy stejný králík v kondici hodnocený 95,0b může v línání být i o několik plných bodů hůře hodnocen, ne-li přímo neklasifikován (verdikt nepřipraven na výstavu).

A nakonec se králík ještě hodnotí i v pozici Péče a zdraví (poz. č. 7), kde se prakticky uděluje u správně připraveného králíka na výstavě vždy plný počet (5) bodů. V případě zanedbání přípravy ze strany chovatele se následně strhává po půl bodu za každý nedostatek a to až do takové míry že může dojít k celkovému hodnocení Neklasifikován z důvodu nedostatečné přípravy na výstavu. Mezi takové nedostatky patří například neošetřené (nezastřižené) drápy, nevyčištěné pohlavní koutky, zbytky tetovací barvy v uších, apod...