Struktura ČSCH

ČSCH je dobrovolná, volnočasová organizace sdružující chovatele především čistokrevných plemen králíků, holubů, drůbeže (vodní, hrabavé, okrasné). Dále exotického ptactva, zpěných kanárů, drobných hlodavců (př. morčata), kožešinových zvířat (př. nutrie, činčily), koček a akva-tera.

ZÁKLADNÍ ORGANIZACE (ZO)

Základem celého svazu jsou ZÁKLADNÍ ORGANIZACE (ZO), zde musí být sdružen každý člen svazu. ZO pro své fungování volí jednou za pět let výbor ve složení - předseda, jednatel, pokladník a kontrolní (revizní) komisi v tříčlenném složení. Dále ZO musí mít obsazenu pozici registrátora, který drží razítko REGISTRACE ZO. Měl by mít znalosti registračního řádu ČSCH (součást vzorníku plemen králíků). A tetovatele. Tyto dvě funkce jsou často spojené.

Dále jsou v ZO dle její síly (četnost členské základny) voleni místopředseda (např. pokud je předseda starší zasloužilý chovatel a není žádoucí jej nahrazovat, ale již nestačí na běžné fungování, převezme část povinností, nebo jej v některých či všech může zastoupit místopředseda, odsun na odpočinek lze řešit i jmenováním staršího funkcionáře do pozice čestného předesedy, toto už ale zase sebou nese pohyb dotyčného ve funkci - odsun, a nemusí tak být snadné. Nebo toto děláme i jen proto, že ZO má mnoho aktivit a pro jejich zajištění a domlouvání nemůže člověk vystupovat jen jako řadový člen a měl by mít jisté postavení k dohodám za ZO) a vedoucí odborností, například králíků (holubů, drůbeže, co se v ZO chová). Tito opět jsou často kumulování např. v osobě registrátora/ tetovatele, u holubů či drůbeže zase tento souběžně provádí za ZO objednávku registračních kroužků. Tato osoba má na starosti chovatele své odbornosti (králíků). Může domlouvat hromadné očkování králíků (tudíž může vyjednat lepší cenu za vakcinaci jednoho králíka, toto může nechat i vyhlásit místním rozhlasem), různě vzdělávací besedy (o veterinární problematice s MVDr., o posuzování králíků s posuzovateli, atd. atd.), zajišťovat pro ZO dostatek dokumentů jako připouštěcí potvrzení/ rodokmeny (záleží jak je to v ZO zaběhlé, někde si tyto dokumenty tiskne z internetu chovatel sám, jinde zajistí ZO, tedy vedoucí odbornosti a od něj si chovatelé vyzvedávají) a posuzovací lístky pro výstavy. Záleží čistě na domluvě a kreativitě té které ZO co vše se rozhodne v rámci své činnosti provádět.

ZO mohou pořádat:

stolní ocenění/ bodování/ hodnocení ... jde o posouzení zvířat většinou jen jednoho druhu, např. králíky. Není třeba žádné větší zázemí. Třeba salonek v hospodě, přijede posuzovatel, chovatelé mají králíky v přenoskách, jak přijde jejich králík na řadu, dodají jej posuzovateli. Ten jej posoudí s výkladem pro chovatele. Je zde tedy jasně patrný důležitý vzdělávací efekt pro chovatele. Proto je o to víc důležité volit posuzovatele komunikativního, který není skoupý na slovo a zároveň ideálně schopného chovatele, který ví co a jak na sebe pouštět. Často totiž jsou zde hodnocena zvířata před zařazením do chovu, a posuzovatel tak může pozitivně ovlivnit chovatele, které jedince na sebe připařovat.

místní výstavy ... nejnižší forma výstavy, většinou pořádány jako pouťové (tedy při pouti v obci) či

výstavy vyšší úrovně (okresní, krajské, atd.) ... s pověřením orgánů ČSCH vyšší úrovně (OO, atd.).

OKRESNÍ ORGANIZACE (OO)

Tyto Základní organizace (ZO) jsou místně příslušné OKRESNÍ ORGANIZACI (OO), která sdružuje všechny na daném okrese.

Okresní organizace koná minimálně 1x za rok Okresní konferenci. 

Na tuto konferenci musí zavčasu pozvat zástupce všech ZO na okrese. Zástupce si ZO volí ze svého středu na členské schůzi. Jelikož je konání každoroční, volí se delegát v předstihu i dříve než je třeba znám termín. Většinou ZO zastupují členové výboru ZO. U nás na okrese je ještě dáno, že ZO musí zastupovat jako delegát člen ZO, který není zvolen do výboru OO. Tedy třeba za naši ZO se konference účastní pravidelně tři lidé. Tento delegát zde zastupuje ZO a má povinnost následně předat informace z konference členům ZO na schůzi ZO.

Na konferenci se většinou - vyhlašují výsledky chovatelských soutěží (popř. mění podmínky soutěže), volí nový okresní výbor, volí delegát na Konferenci ÚOK a Valnou hromadu ČSCH (VH), vybírá pořadatel okresní výstavy, řeší výběr poplatků za členské známky/ registraci králíků... Pověřuje delegát na VH pokyny jak má zastupovat OO v hlasování (například jak v daných otázkách hlasovat), apod.

Okres má na starosti přidělování čísel, vyhodnocení okresní chovatelské soutěže (o nejlepšího chovatele okresu, většinou výsledky několika výstav). Volí se taktéž na 5let složení okresního výboru (OV) - předseda, jednalel, pokladník a tři členná revize. Dále se na úrovni okresu volí předsedové odborných komisí, podle toho co je na okrese chováno. Především králíci, holubi, drůbež (OOK = okres. odbor. komise, tedy zkratka u králíků OOK K, holubů OOK H, atd.). U králíků předseda OOK K většinou zastává i funkci okresního registrátora. Pokud ne, volí se i tento. Například u nás na okrese je funkce registrátora "apolitická", tedy máme ji vyjmutu z pětiletého období, je svěřena jedné osobě. Protože pro zdárné fungování chovatelství je třeba jistých automatismů. No a pokud by se každých pět let měnil registrátor, tak by vždy první rok, dva byl jistý chaos v tom komu a kam posílat registraci. 

KRAJSKÉ SDRUŽENÍ (KS)

Je mimo návaznost Struktury ČSCH. Jde o dobrovolné seskupení okresů (většinou sjezd předsedů OO), kde se rozhoduje o pořádání krajské výstavy (kdo, kde, kdy) a většinou slouží jako výpomoc pro získávání dotací na úrovni kraje.

ÚSTŘEDNÍ ODBORNÁ KOMISE

Jako na okresech OOK, jsou i ÚOK ustavené přímo pro konkrétní druhy. Tedy u králíků ÚOK K. Je tvořena výborem ÚOK (5-7 členů) ve složení předseda, místopředseda a další členové s přidělením funkcí (např. vedoucí plemenných chovů - tento je eviduje a vyřizuje korespondenci s nimy, zahraniční styk - má na starosti komunikaci se zahraničními chovatelskými svazy/ jejich stejnými odbornostmi). Jediným NEVOLENÝM členem této komise, který je zde jaksi automaticky je PŘEDSEDA SBORU POSUZOVATELŮ.  

ÚOK minimálně 1x za rok svolává KONFERENCI ÚOK,

většinou se koná na sekretariátu ČSCH v Praze. Okres na který je pozvánka doručena odešle do uvedeného termínu kdo jej na tuto konferenci pojede zastupovat. Většinou jde o předsedu dané OOK. Na této konferenci se řeší kdo, kde, kdy bude pořádat Celostátní výstavu mláďat králíků (CVMK, specifikum ÚOK K, nově posledních asi 6 let i CVM Drůbeže). Dále se řeší novošlechtění plemen/ barev králíků, standardy, rodokmeny, registrace, rozpočet ÚOK,